Wyprawa Maganik 2012

Czarnogóra 2012

W dniach 15-28 lipca 2012 roku kilkoro członków AKG wzięło udział w, organizowanej od kilku lat, wyprawie w Maganik, pod kierownictwem Mirka Latacza.

Sama podróż mogłaby się odbyć całkiem nienerwowo i z ciekawostek pozostało by tylko wspomnieć nocleg pod opancerzoną łódko-przyczepą, ale nieeee. Awaria hamulców na górskiej drodze zasługuje na wzmiankę. Sama naprawa zajęła może cztery godziny (co to jest przy dwudniowym remoncie silnika sprzed czterech lat warto wspomnieć ceny – jak remontować auto to tylko w Montenegro). Od mechanika ruszyliśmy szlakiem amelinium do docelowej wioski. Co jakiś czas droga łączyła się ze szlakiem rowerowym, trzeba przyznać że Czarnogórcy mają fantazję w oznaczaniu takich szlaków, typowe były drogowskazy w środku lasu wskazujące np. Danilovgrad→ 80km i 100 km← Niksić.

Widok na Kanion Mrtvicy od południa

A na miejscu susza. Wszędzie pożary, ale był z nami strażak – co akurat lekko przedłużyło podróż o kręcenie filmów instruktażowych dla kolegów po fachu. U celu miła niespodzianka, jako że pierwsze dni działania skupiliśmy w Kanionie Mrtvicy, upały nie miażdżyły nas na starcie. Oczywiście na początku zwiedziliśmy k anion. Miejscami głęboki na 1100m, długi na 8 km, jest drugim, co do wielkości kanionem Europy.

Mrtvica wpływa do Moracy

D