Działalność AKG w 2023 roku

Sześcioro nowych taterników jaskiniowych, siedmioro kursantów, liczne wyjazdy i wydarzenia. Oto jak przedstawia się działalność Akademickiego Klubu Grotołazów w 2023 roku.

Wiosną rozpoczęliśmy nowy kurs taternictwa jaskiniowego, który obecnie kontynuuje grupa siedmiorga osób. W podobnym czasie tyle samo ubiegłorocznych kursantów zdało egzamin na kartę taternika jaskiniowego, rozpoczynając swoją samodzielną przygodę ze światem podziemnym. Nabór na kurs w tym roku rozpoczniemy również na wiosnę. Jeżeli jesteś zainteresowany, obserwuj nasze media społecznościowe lub zostaw kontakt w formularzu – odezwiemy się do Ciebie.

Śledź także nasze wydarzenia skierowane dla osób nie posiadających uprzedniego doświadczenia. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Jaskiniowe DEMO – akcję skierowaną dla osób, które chciały poczuć podziemnego bakcyla. W październiku wzięło w niej udział niemal 30 osób. Kolejne wydarzenia już wkrótce.

Działalność eksploracyjna

Rok 2023 okazał się rekordowym pod kątem czasu spędzonego pod ziemią dla Asi i Irka, którzy zostali zaproszeni na Międzynarodową Wyprawę Sistema Cheve 2023. 29 dni jaskiniowych na samej wyprawie w Meksyku, w tym 17-dniowy biwak na -1500m. Ponadto Irek kierował wyprawą w czarnogórskim Maganiku, w której brało udział troje naszych klubowiczów: Tomek Niemiec, Łukasz Kruczek i Ania Gluc. Szczegóły znajdziesz tu.

Do Czarnogóry zawitali także Diabeł, Paweł Krawczyk i Piciu, którzy działali w nieodległej Kučkiej Krajinie. Ostatni z nich odwiedził ją w zeszłym roku aż trzy razy. Szczegóły na temat lipcowej wyprawy tu.

Jak co roku, do Leoganger Steinberge pojechała Karolina Kielczyk. Na miejscu wszystkich wyprawowiczów zaskoczyła pogoda, sprawozdanie z wyjazdu znajdziecie na stronie KTJ.

Szkolenia

Jak co roku nasi instruktorzy szkolili w Tatrach. Wśród nich przodował Diabeł, któremu zima upłynęła pod znakiem licznych zajęć. Prowadził kursy podstawowe, autoratownictwo dla kursu instruktorskiego, szkolenia lawinowe i zimowe. Garść akcji szkoleniowych w Tatrach przeprowadził również Irek.

Do grona instruktorskiego w minionym roku dołączyła Asia Zdżalik, czego z całego serca gratulujemy i cieszymy się.

Działalność jaskiniowa w Tatrach

Rok 2023 po raz kolejny pobił rok poprzedni pod kątem czasu spędzonego na jaskiniowe aktywności dla Asi, która z zaskoczeniem doliczyła się aż 43 dni spędzonych pod ziemią, z których około połowa to akcje w Tatrach. Poza działalnością w podziemiach, część roku upłynęła jej na udziale w kursie instruktorskim, paru wyjazdach wspinaczkowych i nie mniej przyjemnych luźnych wyjściach botaniczno-towarzysko-narciarsko-piknikowych.

Kruczi poza dwutygodniową wyprawą w Maganiku, był na trzech wyjazdach kanioningowych (m.in. z Sierściuchem i Basterem). W Tatrach działał w jaskiniach: Miętusiej, Ptasiej i Śnieżnej.

Razem z WKTJ działalność eksploracyjną w Piwnicy Miętusiej prowadził Diabeł. Poza działalnością szkoleniową i eksploracyjną odwiedził on również jaskinie Goufre Berger we Francji.

Tomek Niemiec swoje ubiegłoroczne przejścia opierał głównie o przejścia w jaskiniach: Miętusiej (udało się podziałać za MarWojem), Ptasiej Studni i Śnieżnej (w tym niezapomniana akcja oblężnicza w okrojonym powyprawowym składzie z SGW).

Świeżo upieczeni klubowicze: Ania, Justyna i Wojtek w pierwszych miesiącach działalności odwiedzili Partie Królewskie w Jaskini Czarnej oraz Wielkiego Kłamcę w Jaskini Ptasia Studnia. Druga z akcji odbyła się podczas letniego obozu klubowego, z którego sprawozdanie możesz przeczytać tu. W październiku Justyna i Wojtek odwiedzili także Elektromagiel z Asią Zdżalik.

Działalność wspinaczkowa

Irkowi udało się zorganizować dwa bardzo udane, klubowe weekendy wspinaczkowe. Ostatniego dnia czerwca dostał z Kasią Węgrzyn bardzo pouczającą wyrypę na niedocenionym po deszczu Birkenmajerze na Kieżmarskim Szczycie. A wrześniowy obozik pod Wołową Turnią był towarzyską bombą.

Justyna i Wojtek wspinaczkowo poznawali słowackie i węgierskie rejony Kalamarka (SK), Drevenik (SK), Kis-Gerecse (HU), a w Austrii wybrali się na wielowyciągi do Höllental w Austrii –  gdzie robili przyjemne, piątkowe drogi na PreinerWand i Wachthüttelturm.

Wspinaczkowo w Tatrach działali także Baster i Katarzyna Balas, a tatrzańskie debiuty zaliczyli Kasia Węgrzyn, Tomek Niemiec i Ania Gluc.

Mamy nadzieję, że rozpoczynający się 2024 rok będzie sprzyjający dla kolejnych działań!